Budowa domu jednorodzinnego

Każdy kto marzy o posiadaniu własnego domu z ogródkiem i trawnikiem a ma dosyć własnego”M” z powodu ciasnoty czy ciągle zalewających cie wodą sąsiadów z góry a nie boi się zakasać wysoko rękawów do góry ma na to szansę. Jak tego dokonać? Zadanie nie jest proste ale do wykonania. Zwróć uwagę iż większość oferowanych domków o powierzchni około 100 metrów kwadratowych z niewielką działką to koszt około 400-500 tysięcy złotych.

Połowa z tej ceny o ile nie więcej to tak zwana robocizna Więc jak zbudować domek tych rozmiarów za połowę ceny. Odpowiedź jaka się nam nasuwa jest prosta. Pobudować dom samemu. Jest to ciężkie zadanie jednakże wykonalne. Sam niedawno podjąłem się takiej inwestycji. Jestem obecnie na etapie więźby dachowej. Co mogę powiedzieć na chwilę obecną. Jest ciężko. Dużo pracy, mało czasu wolnego, ale widok pnących się do góry murów pobudza do działania. Domek jaki buduje ma około100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, 46 garażu, miejsce na dwa samochody, kotłownię i warsztacik, i drugie tyle na jeszcze nie użytkowym poddaszu z możliwością adaptacji. Możliwość adaptacji oznacza iż na strychu po zmianach w projekcie w przyszłości mógłbym mieć przestrzeń mieszkalną.

A od czego zacząć? Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie dobranie projektu do posiadanych środków. Oczywiście im mniejszy domek tym koszta mniejsze a i budowa domu łatwiejsza. Wszystko pięknie ale przeraża pytanie „Jak się to robi”. Otóż nie taki diabeł straszny jak go malują. W sieci jest wiele artykułów, poradników, forów budowlanych a co najlepsze wiele firm reklamujących swoje produkty zamieszcza poradniki w postaci filmików wrzucanych chociażby na YouTube z dokładną instrukcją jak wykonywać poszczególne elementy budowy.

Ja zakładam iż postawienie domu który opisałem powyżej wyniesie mnie około 250000zł. Będzie to stan pod klucz. Za tyle pieniędzy można kupić co najwyżej mieszkanie 55 metrów kwadratowych w bloku z płyty. Dodam, że dom to przede wszystkim wolność. Nie interesują cię sąsiedzi, czynsz, często sięgający w mieszkaniach 1000zł, duża przestrzeń, wygoda. Nikt cie stamtąd „nie wykopie”.

Dodatkowo planuję zadbać o bezpieczeństwo – poprzez instalację monitoringu oraz systemów alarmowych. Obecnie wszystkim można łatwo zarządzać z poziomu smartfona czy komputera a znam przypadki sąsiadów i znajomych którym okradziono dom czy garaż w biały dzień.

Jeśli jesteś zainteresowany budową domu to polecam te filmy z YT:

Dla mniej obeznanych, warto poznać z czego składa się budowa domu (jak mówi tytuł od A do Z):

Dom za 150 000 zł – jak to wygląda w praktyce, czego można się spodziewać:

A tu budowa domu w dwa miesiące. Ciekawe podejście: