Jednym z najważniejszych materiałów budowlanych wykorzystywanych we współczesnym budownictwie jednorodzinnym oraz przemysłowym jest gazobeton, nazywany również betonem komórkowym. Lekkość oraz łatwość obróbki to cechy, które wyróżniają ten materiał i pozwalają na szybkie stawianie budynków oraz budowli.
Beton komórkowy i jego najważniejsze właściwości
Do wytworzenia betonu komórkowego używa się kruszywa w postaci piasku. Niektórzy producenci decydują się na dodanie do swych produktów popiołów lotnych. Funkcję spoiwa pełni wapno z dodatkiem niewielkiej ilości cementu, a rolę spulchniacza przejmuje proszek aluminiowy bądź pasta aluminiowa. W wyniku reakcji wodorotlenku wodoru z aluminium dochodzi do wydzielenia się wodoru, który spulchnia masę i powoduje powstanie w niej charakterystycznych porów wypełnionych powietrzem. Masa po zastygnięciu formowana jest w bloczki. Po zakończeniu procesu produkcyjnego powstaje gotowy produkt o wyjątkowych właściwościach. Gazobeton to materiał lekki i niepalny, który można żłobić, przekuwać lub ciąć za pomocą piłki ręcznej. Jego charakterystyczną cechą są bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Beton komórkowy jest mrozoodporny i paroprzepuszczalny. W sprzedaży dostępne są produkty różnych marek. Do najbardziej znanych zaliczyć należy materiały szwedzkiej marki ytong.
Sprawdź też: https://www.daktela.com/pl/
Słabe punktu gazobetonu
Beton komórkowy jak wszystkie materiały budowlane ma również pewne wady. Jedną z najważniejszych jest jego kruchość. Aby uniknąć zniszczenia bloczków, należy obchodzić się z nimi ostrożnie na etapie załadunku, transportu, rozładunku oraz montażu. Wymaga to korzystania z usług profesjonalnych dostawców oraz fachowej ekipy budowlanej. Warto pamiętać, że zastosowanie gazobetonu pozwala zrezygnować z dodatkowej warstwy ocieplenia. Wpływa to na przyspieszenie prac, ale wymaga również prawidłowego postawienia ścian, ponieważ ukrycie ewentualnych błędów montażowych jest niemożliwe. Błędy popełnione na etapie budowy mogą także sprzyjać powstawaniu tzw. mostków termicznych, szczególnie wokół otworów okiennych i drzwiowych, wokół wieńców stropowych, a także wzdłuż spoin między bloczkami. Decydując się na zastosowanie betonu komórkowego, należy również pamiętać o jego dużej nasiąkliwości. Porowata struktura sprawia, że łatwo chłonie wilgoć. Zawilgocony materiał wykazuje gorsze parametry termoizolacyjne, a pod wpływem mrozu zaczyna kruszeć. Z tego względu gazobetonu nie zaleca się wybierać do budowy ścian fundamentowych lub piwnic. W przypadku jego zastosowania konieczne jest wykonanie dokładnej hydroizolacji.
Polecamy: https://czasnaherbate.net/