Powszechnie uważa się, że najlepszy czas na prace remontowe i budowlane to wiosna oraz lato. Niemniej jednak nie zawsze mamy możliwość wykonania niezbędnych zadań przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Dotyczy to nie tylko remontów wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz, na przykład w kontekście układania kostki brukowej. Kiedy może wykonać tego typu pracę?
Kiedy zakupić, a kiedy ułożyć kostkę brukową?
Kostka brukowa jest stosunkowo odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, zatem bez żadnego problemu jej zakupu możemy dokonać z pewnym wyprzedzeniem. Warto rozejrzeć się za idealną kostką już zimą, gdyż zazwyczaj wiosną i latem składy i sklep budowlane przeżywają istne oblężenie, na skutek czego może chwilowo zabraknąć pewnych materiałów. Kostka brukowa brąz, jasnoszara czy jakakolwiek inna może być przechowywana na przykład w piwnicy bądź w garażu. Ważne, aby odpowiednio ją zabezpieczyć. Czy jednak zimą możemy nie tylko zakupić, ale i układać kostkę brukową? Dla wielu osób jest to kusząca propozycja, bowiem dostępność fachowców, którzy precyzyjnie wykonają pracę, jest dużo większa w sezonie zimowym, niż letnim. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Kostki brukowej nie układa się, że temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Co więcej, grunt nie może być podmokły ani mocno zawilgocony. Grunt nie może być twardy na skutek mrozu – często bywa tak, że choć w dzień temperatura jest dodatnia, w nocy spada mocno poniżej zera. Dlatego też układanie kostki brukowej zimą może okazać się ryzykowne. Zakres, a także plan prac zawsze warto ustalić z ekspertami, którzy wiedzą, jakie czynniki wziąć pod uwagę, kładąc kostkę na podjeździe.

Jak dbać o kostkę brukową zimą?
Układanie kostki brukowej zimą nie jest bardzo popularne, jednak często decydujemy się zlecić tego rodzaju prace, jeśli zależy nam na przykład na szybkim urządzeniu ogrodu i podwórka. Powinniśmy jednak pamiętać, że o kostkę brukową należy odpowiednio dbać, szczególnie w porze zimowej. Problematyczne może być usuwanie z niej śniegu – często posiłkujemy się wtedy metalowymi narzędziami, które mogą zarysowywać kostkę. Warto sięgnąć po preparaty do usuwania śniegu bądź po produkty, które nie doprowadzą do zarysowań. Najlepiej zakupić je już w momencie, gdy decydujemy się nabyć kostkę brukową. Unikajmy posypywania kostki dużą ilością soli, która może doprowadzić do odbarwień. Zaopatrzmy się również w preparaty do usuwania zabrudzeń z kostki brukowej, które można nabyć na przykład w składach budowlanych.