Aranżujemy mieszkanie

Nowoczesne wnętrza w dużych miastach bywają aranżowane w nowoczesnym stylu, opartym o designerskie meble i dodatki oraz fantazyjne kształty.

Nie słabnie moda na vintage (lata 20., 30.), więc można spotkać wnętrza, w których sporo jest klasowych mebli i ozdób sprzed lat, masywnych foteli, mosiężnych lamp etc. Bez względu na to, który styl aranżacji się wybierze, warto zadbać o to, aby pasował on do wnętrza, a po zakończeniu prac można było z pewnością powiedzieć, że mieszkanie ma ciekawy klimat i przyciąga, nie odpycha.

Przestrzeń, funkcjonalność, jasność

Nie należy przeładowywać mieszkania meblami i dodatkami oraz ozdobami. To nie muzeum, choć oczywiście można powiesić jakieś ciekawy obraz w salonie. Ma się nam wygodnie, przyjemnie mieszkać, a odwiedzający nas goście powinni się w nim wygodnie i bezpiecznie czuć. Dobierzmy tyle mebli, na tyle funkcjonalnych, aby pozostało wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się. Żeby, jak to się mówi, oko miało oddech, a nie co chwila natykał się na jakiś przedmiot.

Wspomniana już funkcjonalność jest szczególnie ważna, jeśli stajemy przed koniecznością zaaranżowania wnętrza małego mieszkania. Wtedy każdy metr kwadratowy powierzchni się liczy i jeśli jakiś przedmiot ma więcej niż jedną funkcję albo jest składany, tym lepiej dla ogólnego wrażenia. Ogromnie ważna jest jasność, która wiąże się nie tylko z kolorem ścian, lecz również barwą podłogi, ram okiennych, parapetów, drzwi. Im jest jaśniej, tym lepiej.

W małym mieszaniu warto rozważyć połączenie salonu kuchnią albo przynajmniej pozbycie się drzwi. W kuchni i łazience zastosować płytki na ściany i podłogą w jasnych kolorach. Oczywiście, dopuszczalne, a nawet wskazane jest łączenie materiałów, byle robić to z głową z estetycznego punktu widzenia.