Choć coraz większa liczba osób budując dom inwestuje w ogrzewanie poziome, zwane potocznie podłogowym, które niesie ze sobą wiele atutów, to inwestując w dom, czy też mieszkanie na rynku wtórnym musimy zmagać się z obecnością grzejników. Często są to systemy grzewcze rodem z minionej epoki, dlatego aranżując wnętrza powinniśmy zacząć właśnie od grzejników. Na jakich aspektach skupić się podczas ich wyboru? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Grzejniki do salonu
Salon to główne pomieszczenie każdego domu oraz mieszkania. Spędzamy w nim najwięcej czasu i często zapraszamy do niego gości. W przypadku salonów należy skupić się nie tylko na kwestiach praktycznych, ale także estetycznych. W przypadku grzejników doskonałym rozwiązaniem są tzw. grzejniki dekoracyjne. Współczesne prądy estetyczne – wnętrza loftowe, skandynawskie, awangardowe, czy modernistyczne wymagają współczesnych rozwiązań. Z tego typu aranżacjami świetnie komponują się grzejniki w układach pionowych z charakterystycznymi – owalnymi listwami. Aby podkreślić współczesny wizerunek wnętrza warto wybrać kolory matowe – np. grafit, beż, czy klasyczną biel.
Grzejniki do łazienki
Grzejniki łazienkowe powinny łączyć w sobie dwie funkcje – praktyczną oraz estetyczną. Większość z nas wykorzystuje grzejniki do suszenia ręczników, a w skrajnych przypadkach odzieży, dlatego ich aspekt uniwersalny ma tu ogromne znaczenie. Doskonałym wyborem pośród grzejników łazienkowych jest seria opiewająca w płaskie profile poprzeczne ułożone w formie drabinki z nieregularnym rozstawem szczebli. W zależności od dominujących barw warto skupić się na kolorystycznym kontraście – jeśli w naszej łazience dominuje klasyczna biel, warto zainwestować w grzejnik czarny i analogicznie na odwrót.
Grzejnik do sypialni
W przypadku sypialni, która na ogół pozostaje obszarem intymnym należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie parametry. Dla naszego wypoczynku oraz snu niebagatelne znaczenie ma nie tylko temperatura, ale także poziom wilgotności. Jeśli chodzi zaś o aspekty dekoracyjne, to poza klasycznymi konstrukcjami warto wyróżnić grzejniki panelowe, które poza nowoczesnym designem posiadają jeszcze jedną istotną zaletę – zajmują mało miejsca. Większa ilość przestrzeni w sypialni kreuje minimalizm aranżacyjny, który ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale w dłuższej perspektywie na nasze samopoczucie. Inspiracje można znaleźć na stronie obrazynasciany.pl.
Grzejniki alternatywne – propozycja dla odważnych
Dla miłośników wnętrz niekonwencjonalnych i awangardowych ciekawym rozwiązaniem są grzejniki szklane. Poza nietuzinkowym wyglądem cechują się one również wieloma aspektami praktycznymi, a jednym z nich jest zwiększona optyka pomieszczenia. Grzejniki szklane są fantastycznym uzupełnieniem wnętrz skandynawskich oraz futurystycznych. Ciekawą alternatywą dla fanów wnętrz w stylu retro są również grzejniki żeberkowe, które nawiązują do historii wnętrz lat 20 oraz 30 brytyjskiej szkoły wystroju wnętrz. Bynajmniej nie mowa tu o komunistycznych żeberkach, a tych stonowanych – w dobrym guście.