Jak ciekawie aranżować wnętrza przy pomocy oświetlenia?

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę nie tylko w rozjaśnianiu wnętrz, ale również w kreowaniu przestrzeni i podkreślaniu określonego stylu. Różnorodne lampy, w tym lampy wiszące takie jak żyrandole czy kinkiety pełnią rolę nie tylko funkcjonalną, ale także dekoracyjną. Stworzone z elementów szkła, metalu, drewna czy plastiku w rozmaitych rozmiarach i formach dają duże pole do popisu architektom wnętrz.

Jak dobrać lampę do stylu mieszkania?

Lampy mogą być prawdziwą ozdobą i nadawać wnętrzu niepowtarzalny klimat, jeśli zostaną odpowiednio dobrane do stylu, w jakim mieszkanie jest urządzone. Każdy bowiem styl ma swoje wymogi i cechy charakterystyczne, którymi należy się kierować przy wyborze oświetlenia. Przykładowo w stylu industrialnym znakomicie sprawdzą się lampy wiszące wyglądające jak gołe żarówki. Dobrze będą się prezentować również lampy przypominające fabryczne reflektory. W stylu glamour natomiast doskonale prezentować się będą bogato zdobione czy kryształowe żyrandole. Kinkiety powinny błyszczeć. Im więcej połysku i przepychu, tym lepiej. Styl nowoczesny natomiast to lampy wiszące połączone często szeregowo w jednej linii lub zawieszone na różnych wysokościach blisko siebie. Takie lampy wiesza się nad stołami czy wyspami kuchennymi. 

Jak wieszać lampy, by dawały więcej światła?

Lampy mogą dawać jeszcze więcej światła, jeśli powiesimy je przed lustrami. Do tego celu świetnie nadają się niektóre kinkiety. Zawieszone bezpośrednio nad lustrem w taki sposób, żeby się w nim odbijały, sprawią, że źródło światła zostanie zdublowane, a tym samym w pomieszczeniu zrobi się jaśniej. Podobny efekt można osiągnąć z wiszącymi lampkami choinkowymi, czy zwykłymi żarówkami, które w loftach znakomicie będą się odbijać od dużych industrialnych luster. 

Jak kreować przestrzeń przy pomocy oświetlenia?

Za pomocą dobrze dobranego oświetlenia można optycznie powiększać przestrzeń. W tym celu należy zadbać o kilka źródeł światła w pomieszczeniu. Wnęki, miejsca pod półkami, czy wnętrze mebli dobrze jest oświetlić punktowo. Do tego oprócz światła górnego, lampa podłogowa czy stołowa i kinkiety na ścianach mogą sprawić, że w zależności od zapalonych świateł nasza przestrzeń będzie powiększała się lub malała. Wnętrze oświetlone wszystkimi lampami naraz wyda się większe. W sytuacji kiedy zapragniemy nieco intymności czy skupienia na czytanej książce, wystarczy światło punktowe zawieszonego na ścianie kinkietu, oświetlające książkę. 

Przy pomocy oświetlenia możemy nadawać niepowtarzalny klimat naszym wnętrzom i kreować przestrzeń. Kilka źródeł światła to wbrew pozorom także oszczędności z zużywaniu energii elektrycznej. Mała lampka bowiem skierowana na książkę czy stół zużyje mniej prądu niż górne oświetlenie. 

Przy współpracy: https://www.lights.com.pl/