Jak zdobyć tytuł „designera wnętrz”?

Pośród młodzieży nie brakuje osób utalentowanych z otwartymi umysłami i oryginalnymi pomysłami. Świadczy o tym frekwencja studentów Akademii Sztuk Pięknych w każdym z miast i coraz bardziej rozwijających się na nich kierunkach studiów. Każda artystyczna dusza znajdzie coś dla siebie. Podejmując profesję dekoratora wnętrz musimy mieć szczególnie wyczucie stylu i ponadczasowości. Jest to zawód trudny, ale i inspirujący i rozwijający. Na czym on faktycznie polega? Tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Obowiązki dekoratora wnętrz

W tej profesji należy zwrócić szczególną uwagę na zadania, które każdy dekorator wnętrz musi wykonać. Jest on odpowiedzialny za stworzenie i realizację projektu zleconej przestrzeni. Dekorator wnętrz musi przede wszystkim współpracować z klientem. Należy poznać jego oczekiwania, możliwości finansowe i preferencje. Gdy to zadanie już wypełnimy należy skonsultować z klientem powstały już projekt i oszacowany kosztorys pracy. Nie możemy zapominać o uwagach zleceniodawcy. Jeśli zechce on wprowadzić jakiekolwiek poprawi trzeba się do tego ustosunkować. Kiedy cały plan spotka się z akceptacją, dekorator powinien osobiście zadbać o zgodność kupowanych materiałów wobec wcześniej powstałego projektu. Na koniec można przejść do realizacji pomysłu. Zakres pracy jest szeroki. Przeważnie uwzględnia on gruntowny remont danego obszaru, wraz z detalami i dodatkami. Ponadto designer powinien posiadać szeroką wiedzę odnośnie dzieł sztuki, na wypadek, gdyby klient był nimi zainteresowany.

kwiaty

Charakterystyka „idealnego projektanta wnętrz”

Aby zostać desginerem wnętrz należy mieć wykształcenie wyższe ukończone na Akademii Sztuk Pięknych. Najprzydatniejszym kierunkiem jest projektowanie wnętrz, lub architektura. Oprócz wykształcenia należy zadbać o swoje doświadczenie, które może okazać się kluczowe dla przyszłego pracodawcy, lub zleceniodawcy. Warunki personalne są kolejną kwestią, która zadecyduje o karierze w tej branży. Należy wyróżniać się z tłumu pod względem poczucia estetyki, przestrzennej wyobraźni, znajomości urbanistyki i architektury. Dodatkowym atutem będzie wiedza techniczna, która usprawni pracę i nabierze profesjonalnego charakteru. Dekoratorzy pracują na przestrzeni budynków i ich pomieszczeń przynależnych do zleceniodawcy. Ułatwieniem w pracy będzie obróbka graficzna powstałego projektu.

Sprawdź także sklep z płytkami na stronie https://plytki.pl/

Zarobki

Perspektywa wysokich zarobków na tym stanowisku jest bardzo ułudna. Normalna płaca chwieje się między 1900 zł a 3000 zł. Według statystyk 10% czynnych zawodowo dekoratorów wnętrz zarabia mniej, niż podana kwota minimalna. Najwyższa kwota, którą można osiągnąć to 3300 zł i taki sam procent projektantów ma szansę zarobić więcej. Jeśli więc chcemy zostać projektantem wnętrz musimy wziąć pod uwagę, że życie nie jest tak kolorowe, jak mogło się wydawać. Dużym plusem jest możliwość realizowania siebie, swoich pasji, danie upustu swojemu talentowi. Niestety, nie możemy liczyć na niebotyczne bogactwo. Jednak to już jest kwestia priorytetów, która odróżnia kapitalistów od artystów.

Współpraca: https://obrazynasciany.pl/.