Przestrzeń, za którą jesteśmy odpowiedzialni, w której przebywamy, możemy przekształcać na milion różnych sposobów. Zmiany nie zawsze muszą oznaczać wielkie przedsięwzięcie finansowe, czasami kilka niewielkich dodatków może całkowicie zmienić charakter pomieszczenia i to nie tylko w jego aspekcie estetycznym, ale również technicznym. Wnętrzem najłatwiejszym do przekształcenia, na którym możemy eksperymentować i które umożliwia nam wcielanie w życie nawet najbardziej szalonych pomysłów, jest wnętrze naszego domu lub mieszkania, możemy jednak również zmieniać przestrzeń w pracy, w biurze i wszędzie tam, gdzie spędzamy co dzień trochę czasu.
Jeśli chodzi o przestrzeń biurową – większość pracowników ma tu niewielkie możliwości modyfikacji. Zazwyczaj ograniczają się one do ułożenia wyposażenia i ewentualnie dokumentów, czasami gdzieś jeszcze wiesza się zdjęcia, kartki z przypomnieniem procedur itp. W domu natomiast mamy pełną dowolność – możemy bez problemu przemalować ściany, przemeblować, czy nawet zamienić stare meble na nowe. W przypadku większych pomieszczeń można też np. dostawić nową ścianę, która z jednego pomieszczenia może zrobić dwa. Zmiany jednak wcale nie muszą być aż tak inwazyjne.
Modyfikacje mogą dotyczyć np. zmiany zasłon, którą łączymy z ozdobieniem wnętrza za pomocą innych dodatków, dopasowanych do zasłon pod względem koloru i estetyki. Oprócz zasłon zmienić możemy również dywany, wiszące na ścianach obrazy itp. Wprowadzając każdą zmianę warto przed przystąpieniem do działania wyobrazić sobie, jak wnętrze będzie wyglądało po wcieleniu ich w życie. Można też przeprowadzić symulację w komputerze, za pomocą dowolnego programu do obróbki zdjęć – aby symulacja się udała, trzeba co prawda mieć pewne umiejętności w zakresie obsługi takich programów, ale instrukcje do wszystkich najpopularniejszych edytorów bez problemu znajdziemy w internecie i to dostępne za darmo.
Po co właściwie wprowadzamy zmiany we wnętrzach, w których często przebywamy? Przede wszystkim po to, aby poczuć się w większym stopniu jak u siebie. Ludzie lubią przekształcać przestrzeń w taki sposób, aby naznaczyć ją swoją osobowością. Widać to od najmłodszego wieku – małe dzieci lubią, gdy w pokoju jest kolorowo i znajduje się w nim dużo zabawek, gdy do ozdabiania przestrzeni wykorzystuje się np. bohaterów ich ulubionych kreskówek, tu znajdziemy wiele plakatów z dekoracjami dla dzieci. Dzieci starsze często umieszczają na ścianach plakaty w wizerunkami ulubionych muzyków czy sportowców. Z wiekiem nasze gusta nieco dojrzewają, zaczynamy traktować przestrzeń jako całość. W mieszkaniach intelektualistów jest zazwyczaj mnóstwo książek, w mieszkaniach osób, dla których ważne jest życie rodzinne, znajdziemy często zdjęcia upamiętniające ważne dla rodziny wydarzenia – komunie, śluby, etc. Mieszkania podróżników natomiast zdobią pamiątki (i znowu zdjęcia) z ich wypraw.
Jeśli czujemy, że wnętrze naszego mieszkania pokazuje nas takimi, jakimi jesteśmy w zbyt małym stopniu, warto zastanowić się nad wprowadzeniem zmian. Nie trzeba w tym celu robić remontu generalnego, bo to operacja kosztowna i kłopotliwa. Spróbujmy zmienić jeden – dwa elementy, może poprzestawiać trochę meble, oczywiście wcześniej układając plan. Jeśli nam się nie spodoba – zawsze będziemy mogli wrócić do pierwotnego stanu rzeczy. Zazwyczaj jednak zmiany we wnętrzach są przez lokatorów pozytywnie odbierane i zostają na dłużej.