Jeszcze kilka lat temu, głównym kryterium decydującym o tym, czy w łazience ma się znaleźć kabina prysznicowa czy też wanna, była przestrzeń. Oczywistością jest, że przy mniejszych łazienkach,z racji warunków przestrzennych, nie wciśniemy wanny, tylko trzeba będzie postawić na kabinę prysznicową, która bez wątpienia świetnie się sprawdzi.
Poza przestrzenią, wiele osób bierze też pod uwagę czas. Korzystanie z wanny to raczej domena osób, które lubią spędzać w wodzie długie godziny. Prysznic z kolei, umożliwia ekspresowe umycie się, co dla wielu osób przy mocno napiętym grafiku i trybie życia wydaje się opcją wręcz trafioną w dziesiątkę. Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę decydując między kabiną i wanną?
Porównajmy te rozwiązania w szerszym aspekcie
Po pierwsze, co do wspomnianej wcześniej przestrzeni – wanna w formie klasycznej będzie absorbować nawet trzykrotnie więcej miejsca, niż mamy do czynienia w przypadku kabiny prysznicowej. Dodatkowo, na gruncie oszczędności, również lepszym patentem będzie wybranie kabiny. Regularne kąpiele z napełnianiem wanny to zużycie wody na poziomie nawet pięciokrotnie wyższym, niż prysznic w kabinie. Kolejna rzecz, również dotycząca aspektu finansowego to różnica w cenie. Standardowa wanna zawsze będzie droższa od kabiny prysznicowej. Jeśli więc ktoś kieruje się przede wszystkim kryteriami oszczędności, na pewno kabina będzie doskonałym wyborem.
Jak to wygląda w kwestii kosztów?
Jeśli chodzi o różnice na poziomie finansowym, przede wszystkim trzeba podkreślić jedno. Wanny są kilkukrotnie droższe od prysznicowych kabin, co wynika nie tylko z faktu, że proces ich produkcji jest bardziej złożony. Sam czynnik ilości wykorzystanego materiału, również ma znaczenie i prowadzi do wyższego kosztu. Rynek rozwija się bardzo dynamicznie, pojawiają się coraz bardziej zróżnicowane rozwiązania, co też zdecydowanie wpływa na zróżnicowanie cenowe między wannami i kabinami.
Duża zaleta w małej łazience
Rozwiązaniem, które w największym stopniu pozwala na maksymalizację funkcjonalności w niedużej łazience, od lat jest skorzystanie z narożnego wariantu kabiny prysznicowej. Ten produkt dostępny jest w różnych wymiarach, poza tym nie jest dzisiaj problemem wykonanie kabiny na indywidualne, dopasowane do warunków konkretnej łazienki, zamówienie. Do teraz jest to naprawdę bardzo chętnie wykorzystywane rozwiązanie, jednocześnie sam segment wanien również zyskał bardziej elastyczny charakter. Poza tym, alternatywą dla wanien klasycznych stają się takie rozwiązania, które mają asymetryczną strukturę. Taki zabieg pozwala na bardziej korzystne wkomponowanie we wnętrza, nawet tam, gdzie z pozoru i na pierwszy rzut oka, zastosowanie wanny nie ma w ogóle racji bytu. Wszystko można uzupełnić dedykowanymi dekoracjami do łazienek jak http://obrazynasciany.pl/obrazy/do-lazienki-i-toalety/.
Co zmieniło się w kabinach?
Swego czasu, oczywistością było to, że skoro decydujemy się na kabinę prysznicową, będzie ona złożona z zabudowy oraz – jakiegoś konkretnego, dopasowanego brodzika. Kilka lat temu jednak, bardzo mocno na popularności zyskały tzw. kabiny walk-in. Czyli takie, do których po prostu wchodzimy z linii podłogi, bez żadnych podwyższeń. Taki efekt pozwala na bezproblemowe wyznaczenie przestrzeni kabiny, bo wystarczy tylko wytyczyć profile. Oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego spadu w podłodze, zyskujemy efekt w postaci bezproblemowego spływania wody.