Wszystko co warto wiedzieć o tapetach na ścianę – Część 2

W pierwszej części artykułu opisaliśmy rolę współczesnych tapet w aktualnie stosowanych aranżacjach, poznaliśmy podstawowe ich rodzaje, a także opisaliśmy znaczenie kolorów tapet z uwzględnieniem poszczególnych stylów. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad abstrakcyjnymi rozwiązaniami kolorystycznymi oraz poznamy alternatywne zastosowanie tapet, które jak się okaże – nie muszą być wyłącznie dekoracją ścienną…

Nietuzinkowe formy w banalnych wnętrzach

Stonowanie aranżacyjne wiodło prym w trendach ostatnich kilku lat. Obecnie coraz większa liczba designerów sięga po odważne rozwiązania, a jednym z nich jest zastosowanie tapet z ręcznie układanymi wzorami – np. z nitek surowego jedwabiu. Bardzo często tego typu tapety sprawiają wrażenie dzieła niedokończonego. O to odczucie zapytaliśmy naszą ekspertkę – Klaudię Skoczylas. Oto jej wypowiedź :

„Tapety z ręcznie kreowanymi wzorami ze surowego jedwabiu to absolutna alternatywa. Na powierzchni owych tapet muszą znajdować się różnego rodzaju węzły, supełki, czy niteczki, aby jeszcze bardziej podkreślić motyw abstrakcyjnego modernizmu. Co ciekawe surowy jedwab to nie jedyny materiał stosowany w przypadku tego typu wnętrz. Coraz częściej designerzy zalecają stosowanie wzorów ze słomy, a nawet zasuszonej trawy. Powraca również moda na skóry zwierzęce jednak bynajmniej nie chodzi tu o staromodne dziki, czy niedźwiedzie, a zwierzęta egzotyczne takie jak lampart, bądź krokodyl. W zasadzie we współczesnych rozwiązaniach architektonicznych i aranżacyjnych im większa oryginalność, tym większe zadowolenie klientów i samych designerów…”

tapeta

Tapety nie tylko na ścianach…

Współcześni producenci w aspektach związanych z estetyką i stroną techniczną produkcji zadbali o uniwersalne zastosowanie tapet. Na stronie artpasaz.pl można zapoznać się z szeroką ofertą tapet. Współczesne dekoracje służą nie tylko ścianom, ale także m.in. drzwiom przesuwanym pomiędzy pokojami oraz zabudowanym szafom. Bardzo odważnym – choć jeszcze niezbyt często stosowanym zabiegiem jest obklejanie sufitów. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku pomieszczeń wysokich u których w obszarach sufitów występują sztukaterie.

tapeta

Praktyczne zabiegi poprawiające estetykę

Co ciekawe tapety można stosować na wszystkich ścianach danego pomieszczenia. Rozwiązanie to nie tylko poprawi estetykę wnętrza, ale także będzie zabiegiem nader praktycznym zwłaszcza w przypadku problemów z odpadającym tynkiem, czy wilgocią. Musimy natomiast pamiętać, że tego rodzaju tapeta powinna wykazywać się zwiększoną odpornością. W kwestii estetycznej istotną rolę odgrywa minimalizm – tapety stosowane na wszystkich ścianach powinny być ograniczone w kwestii występowania wzorów, zaś ich barwy powinny być stonowane. W przypadku decyzji o kolorach nieco bardziej wyrazistych w celu zwiększenia optyki pomieszczenia warto zastosować wykończenia w postaci białych listew, które sprawdzają się znakomicie zwłaszcza w przypadku mieszkań zlokalizowanych w starych kamienicach.