Diabeł tkwi w szczegółach, czyli kilka słów o spieniaczach do mleka…

Spieniacze do mleka są niewielkimi – bardzo często pozornymi urządzeniami kuchennymi, których brak na wyposażeniu wychodzi bokiem miłośnikom kaw głównie w wariantach włoskich. Spienione mleko nie ogranicza się jednak wyłącznie do walorów dodatkowych wpływających na wizerunek oraz smak kawy – może być także alternatywną formą ozdoby deserowej. Aby osiągnąć określone skutki niezbędną czynnością będzie dobór spieniacza do określonych celów. W jaki sposób go trafnie dokonać? Podpowiadamy!

Jak działa spieniacz

Zanim jednak skupimy się na kryteriach, warto przybliżyć działanie spieniaczy do mleka. Wbrew pozorom – pomimo konstrukcyjnych różnic jest ono podobne. Otóż spienione mleko tworzone jest przez denaturację białek mleka oraz dynamiczne napowietrzanie całej jego objętości. To właśnie z tego powodu mleko spienia się głównie na ciepło. Oczywiście jest i taka możliwość w przypadku mleka na zimno, jednak do tego rodzaju procesów, spieniacz powinien być najwyższej jakości. Od tego w jaki sposób spieniane jest mleko w dużej mierze zależy konstrukcja spieniacza. Budowa tytułowego urządzenia może być różna, wszystko za sprawą wariantów spieniaczy z jakimi mamy do czynienia w ofercie rynkowej. Wyróżniamy następujące typy spieniaczy do mleka :

– spieniacze ręczne (są najtańszym wariantem wyposażonym w zasilanie bateryjne, mechanizmem kluczowym dla owego wariantu spieniaczy jest sprężynka, której dynamiczne obroty spieniają mleko)
– spieniacze tłokowe (szczelna budowa urządzenia umożliwia zastosowanie tłoka poruszanego siłą mięśni, odpowiednia końcówka i energiczne ruchy gwarantują spienienie mleka)
– spieniacze elektryczne (najdroższy i najbardziej zaawansowany wariant spieniaczy, ceny tego typu urządzeń mogą wynieść nawet kilkaset złotych, ale dzięki zastosowaniu zautomatyzowanych mechanizmów mamy pewność, że mleko zostanie idealne zmienione)
– spieniacze do zimnego mleka (różnią się od tradycyjnych ze względu na zastosowanie odmiennych końcówek, zwykle poruszają się również z większą prędkością, co pozwala na spienienie zimnego mleka – jest to idealne rozwiązanie dla kaw mrożonych oraz zimnych deserów)
– spieniacze indukcyjne (umożliwiają spienianie mleka podgrzanego metodą indukcyjną, dzięki zastosowanej technologii są znacznie wydajniejsze od modeli tradycyjnych)
– spieniacze bezprzewodowe (metoda ich działania oparta jest o ten sam mechanizm, co w przypadku czajników elektrycznych – bezprzewodowych)

Warto także sprawdzić: https://marketing-internetowy24.pl/oferta/analityka-internetowa/

Warto podkreślić, że wysokiej jakości ekspresy do kawy posiadają wbudowaną opcję spieniania mleka, co znacznie ułatwia przygotowywanie smacznej kawy, a także poprawia komfort funkcjonowania. Następnym razem sprawdzimy jaki alkomat kupić.