Lalki dla każdego

Najpierw wypchane, szmaciane, ręcznie robione, z wełnianymi włosami, sukienkami uszytymi ze skrawków materiału i mądrymi, guzikowymi oczętami. Później plastikowe z namalowanymi twarzami. Bobasy do zabawy w dom lub idealne barbie z długimi włosami i całą szafą malutkich ubranek. Lalki, bo to o nich mowa, od zawsze były, są i najprawdopodobniej będą wiernymi towarzyszkami dorastajacych dziewczynek. Ich pierwszymi przyjaciółkami i powierniczkami sekretów. Dawniej były towarem luksusowym i deficytowym, ale dzisiaj znajdziemy je w każdym sklepie z zabawkami.

Lalki bobasy – pierwsze lekcje odpowiedzialności

Jednymi z najbardziej popularnych lalek są lalki bobasy. Ich ciała wzorowane są na ciałach noworodków. Niektóre z nich imitują nawet dźwięki wydawane przez małe dzeci takie jak: płacz, śmiech, gaworzenie. Lwia część lalek ma również ruchome powieki, które zamykają się podczas snu. Można je kąpać, przebierać, nosić w nosidełkach i usypiać. Ich popularność wynika z faktu, że nie są tylko infantylnymi i prostymi zabawkami. W pewien sposób wpływają na rozwój dziecka, bo zabawa nimi imituje sytuacje z dorosłego życia. Dziecka uczy się odpowiedzialności, cierpliwości i empatii jeszcze zanim wejdzie w świat dorosłych. 

Lalki barbie – absolutny hit nie tylko dla dzieci

Lalki barbie to jedne z najlepiej sprzedających się zabawek w historii, które równocześnie stały się ikonami kultury zakupów. Kolorowe ubrania, buty, piękne długie włosy i ogrom dodatków sprawił, że barbie zawładnęła światem zabawek i do dziś nie może zabraknąć jej w żadnym ze sklepów zabawkowych. Lalki można kupić w wielu wydaniach, których nie sposób nawet zliczyć. Barbie może być weterynarzem, księżniczką, syrenką, a nawet astronautką. Mieć długie włosy do kostek lub krótko ścięte. Być blondynką, brunetką lub rudą. O ciemnej skórze lub o jasnej. Każda dziewczynka znajdzie dla siebie lalkę odpowiadającą jej gustom i zainteresowaniom. Co ciekawe, wizerunek barbie ewuluje wraz z trendami i ciągle się zmienia. Warto wspomnieć również o tym, że barbie nie jest przedmiotem marzeń tylko i wyłącznie dziecięcej klienteli. Marzą o niej również duże dziewczyny, dorosłe kobiety, które nie traktują jej w kategoriach zabawki, ale jako coś godnego posiadania i postawienia na półce. 

Lalka – superbohater

Lalki są głownie przedmiotem zainteresowania dziewczynek, ale współcześnie nie brakuje również wersji dla chłopców. Szczególnie popularne w sklepach z zabawkami są figurki superbohaterów, do których z pewnością zaliczyć można Batmana, Spidermana, Supermana i innych wojowników rodem z komiksowych stron. 

Lalki, jak widać, są dla każdego. Małego i dużego, chłopca i dziewczynki. Zadomowiły się w naszej kulturze na dobre i nic nie wskazuje na to, by miały się z niej w najbliższym czasie wynieść. 

Artykuł przy współpracy: Bawidło.pl