Akcesoria dla myśliwych – lunety celownicze rosyjskie

                Wśród akcesoriów niezbędnych do skutecznego polowania, obok sztucera należy wymienić dobrej jakości celownik optyczny.

Akcesoria dla myśliwych

Z uwagi na bardzo dobrą jakość oraz przystępną ceną warto zwrócić uwagę na produkty rosyjskie. Lunety celownicze rosyjskie, wyróżniają się świetnym wykonaniem, trwałością a przede wszystkim dużą niezawodnością.

karabin

Lunety celownicze VOMZ

                VOMZ jest jednym z czołowych producentów lunet celowniczych. Wołogodzki Optyko-Mechanizny Zakład założony w 1971 roku słynie z produkcji doskonałej jakości celowników. Produkty VOMZ można podzielić na dwa typy: A oraz B. Do grupy A należą celowniki które powstały w latach 1993 do 2009r. Najwcześniej produkowanym celownikiem dostępnym na polskim rynku jest niepodświetlana luneta 8×56. Pierwsze egzemplarze pojawiły się już w 1993 roku. Kolejnym sukcesem firmy był celownik Pilad o parametrach 4×32 wyprodukowany w 1996r. Rok 2004 przyniósł modernizację dotychczas produkowanych lunet oraz wprowadzenie nowych wariantów lunet z podświetlonymi siatkami celowniczymi – 4x32L, 8x48L, 8x56L. Ostatnim modelem z grupy A, jest celownik PV 2-10x52DL, wprowadzony do obrotu w 2009 roku. Lunety typu A, to proste i solidne konstrukcje adresowane do doświadczonych myśliwych, którzy potrafią niedoskonałości konstrukcyjne zniwelować dużym doświadczeniem.

karabin

                Lunety typu B to optyka wyprodukowana z zastosowaniem najnowszej technologii. Solidne tubusy, wykonane z jednego kawałka metalu, gwarantują dużą żywotność. Pierwszymi lunetami klasy B są niepodświetlane celowniki 6×42 i 2-10 x 48 wyprodukowane w 2009 roku. Najpopularniejszą rosyjską lunetą celowniczą marki VOMZ jest 1,2-6×24 L, która może być wykorzystywana zarówno do strzelań dynamicznych jak i polowań. W swojej półce cenowej luneta ta nie ma konkurencji. Wielkim sukcesem sprzedażowym okazał się nowoczesny celownik P 4×32 LP. Ten celownik wprowadzony w 2014 cechuje się nowoczesnym wyglądem, jest wyposażony w dwa pokrętła do szybkiego nanoszenia poprawek zarówno w pionie jak i w poziomie. Pogrubiony tubus o średnicy fi 30, należy do celowników najbardziej odpornych na drgania. Warto również wspomnieć o doskonałej lunecie 4x32LGG, wprowadzonej w 2015 roku, która jest bardzo uniwersalna i może być stosowana zarówno w broni palnej jak i pneumatycznej.