Twardość materaca to jeden z najważniejszych parametrów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Od doboru właściwej twardości zależy nie tylko wygoda i komfort snu, lecz również zdrowie naszego kręgosłupa.
Komfort przede wszystkim
Przy zakupie materaca najważniejsze jest jedno – aby wygodnie się na nim spało. I pod tym kątem trzeba produkt sprawdzić przede wszystkim. Trzeba samemu sprawdzić, na którym materacu jest nam najwygodniej. Nieprawdą natomiast jest obiegowa opinia, że twardy materac jest zawsze lepszy od miększego. I warto pamiętać, że materac ma różne strefy twardości na swojej powierzchni, nie jest pod tym względem jednolity.
Stopnie twardości
Dobierane są w zależności od masy ciała. Materace mają różne stopnie twardości. Większość producentów określa je literką H oraz kolejną cyfrą. Im cyfra wyższa, tym do większej wagi ciała materac jest dopasowany. Przykładowo, materac o twardości H2 jest przeznaczony dla osób o wadze ciała do 80 kg. Jeśli ktoś waży między 80 a 100 kg, zaleca się, aby kupił materac o stopniu twardości H3. Stopień H4 dotyczy osób o wadze ponad 100 kg.
Pozycja podczas spania
Choć waga ciała ma duże znaczenie przy dobieraniu materaca o odpowiedniej twardości, czynnikiem od niej ważniejszym jest pozycja, jaką przyjmujemy najczęściej podczas spania. I od niej powinno się rozpoczynać wybieranie właściwego pod względem twardości produktu do sypialni.
Gdy śpimy na plecach, ważne jest, aby biodra wystarczająco zagłębiały się w materac, a kręgosłup znajdował się w naturalnym położeniu i tworzył linię przypominającą literę „S” na odcinku szyjnym i lędźwiowym. Materac nie może więc być zbyt twardy w tych miejscach.
Jeśli śpimy na boku, twardość materaca musi być taka, aby umożliwiać kręgosłupowi ułożenie w linii prostej. Nie powinno być też zbyt dużego ucisku na biodra i ramiona, aby kończyny nie drętwiały.
Zbyt twardy i zbyt miękki materac
Gdy wybrany materac jest zbyt twardy, dojdzie do drętwienia kończyn, co jest wyjątkowo niemiłym uczuciem. Jest to wyjątkowo niekorzystne również dlatego, że w takiej sytuacji mięśnie nie wypoczywają, lecz cały czas pracują, a efektem tego jest to, że obudzimy się zmęczeni i z uczuciem „połamania”.
Nie jest również dobrze, kiedy materac w naszym łóżku jest zbyt miękki. W takiej sytuacji ciało zapada się mocno w materac, silniej wygina i przybiera się wówczas pozycję, która przypomina spanie w hamaku. Minusem największym jest ułożenie kręgosłupa w bardzo nienaturalnej pozycji, uciskania na stawy międzykręgowe, podrażnienia nerwów. Z trudem zmienia się wtedy pozycję podczas snu. Utrudniony w takiej sytuacji jest relaks, ponieważ mięśnie cały czas są napięte, próbując utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. Spanie w takiej pozycji, w zbyt miękkim materacu powoduje, że nad ranem po przebudzeniu jesteśmy zmęczeni, a prostując się, odczuwamy ból.
Dobór do wieku
Wiek także ma znaczenie przy wyborze odpowiednio twardego materaca w odpowiednim wymiarze. Dzieciom można zakupić miękki materac z pianki poliuretanowej, który to będzie węższy np. 120×200. W przypadku osób starszych preferowane są raczej produkty o mniejszej twardości, ponieważ produkt twardszy może powodować albo zwiększać dolegliwości krążeniowe, częste u seniorów. Jeśli osoba starsza jest zmuszona dużo czasu spędzać w łóżku, warto pomyśleć nad materacem termoelastycznym, ponieważ w dużym stopniu niweluje on ryzyko powstawania odleżyn.