Jak zająć się modelarstwem?

Sposób na nudę

Wakacje to beztroski czas, w którym nie musimy się martwić o naukę, chodząc do pracy odliczamy dni do urlopu, a gdy w końcu nadejdzie, leżymy do góry brzuchem, jedziemy nad wodę, opalamy się i odpoczywamy. Jeśli jednak pogoda nie dopisuje, bardzo często dzieci narzekają na nudę, a rodzice na to, że nie wiedzą, jak tej nudzie zaradzić. Może to czas na nowe hobby dla dziecka… i dla nas?

Zrób to sam

Jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu jest modelarstwo. To zajęcie, które nie zna wieku – może się go podjąć zarówno dziecko, jak i osoba starsza. Polega na odwzorowaniu otaczającego nas świata w postaci pomniejszonego modelu. Osoba, która podejmuje się takiego odwzorowania, odznacza się wysokimi zdolnościami manualnymi i kreatywnością. Nie znaczy to jednak, że osoby „niezdarne” nie mogą się tego nauczyć. Modelarstwo ćwiczy w nas cierpliwość, dokładność, skrupulatność. Nie jest zalecane dla młodszych dzieci, które zadaniu po prostu mogą nie podołać, ale 10-latki powinny sobie poradzić.

Obecnie na rynku jest wiele gotowych modeli do sklejania. Od dinozaurów, przez samochody, maszyny lotnicze, aż po budynki czy całe miasteczka. Można też wykazać się inicjatywą i spróbować taki model stworzyć od zera. Dobrym pomysłem jest zacząć od klejenia modeli z kartonu. Gdy już opanujemy tę umiejętność, możemy przechodzić na wyższe stopnie zaawansowania.

Czego używamy? Do samodzielnego modelarstwa użyć można bardzo wielu materiałów. To na przykład listwy balsowe, pręty stalowe, listwy sosnowe, pręty. Włókno szklane pręty czy tkaniny szklane to bardzo elastyczne i odporne materiały do budowy modeli.

Cierpliwość to podstawa

Jak zabrać się do sklejania pierwszego modelu? Przede wszystkim nie spieszyć się. Podchodzić do tego swobodnie i bez stresu. Trzeba przygotować się na to, że może nie wyjść dokładnie tak, jak tego chcemy – ale z każdym kolejnym razem, bogatsi o nowe doświadczenia, będziemy wykonywać coraz lepsze modele. Nie od razu Kraków zbudowano. Jeśli tylko wykażemy się odrobiną cierpliwości, na pewno się to opłaci.

Sprawdź także: https://www.albertfresh.pl/